1. خانه
 2. >
 3. بلاگ
 4. >
 5. رشد و توسعه فردی
 6. >
 7. هوش و خلاقیت
 8. >
 9. تجسم خلاق و تکنیک‌های...

تجسم خلاق و تکنیک‌های پیاده‌سازی آن

3/5 - (2 امتیاز)

انسان تبدیل به چیزی می‌شود که به‌ آن فکر می‌کند. روی هرچیزی تمرکز کنید، آن را جذب خواهید کرد. هرچیزی را که در ذهنتان مجسم کنید، می‌توانید انجامش دهید. تجسم کمک می‌کند بتوانید افکار و اعمال خود را هدایت کنید و با آگاهی، تمرکز و هدفمندی بیشتری زندگی کنید. بنابراین تجسم، روشی فوق‌العاده برای استفاده از نیروی خلاقیت افکار است و باعث می‌شود بتوانید از این نیروی قدرتمند برای بهبود همه‌ی جنبه‌های زندگی خود بهره ببرید. هرکس قدرت تجسم خوبی داشته باشد، می‌تواند آگاهانه یا ناآگاهانه موفقیت را جذب کند. در ادامه با قدرت شگرف تجسم خلاق آشنا خواهید شد. این مقاله به شما نشان خواهد داد که تجسم چیست و چگونه می‌توانید از آن برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خود استفاده کنید. همچنین با خواندن این متن چند تکنیک ساده برای دستیابی به بهترین نتیجه را یاد خواهید گرفت.

تجسم خلاق تکنیک قدرتمندی است که می‌توان آن را به‌چشم تمرین دید، تمرینی که بارهاوبارها در ذهن اتفاق می‌افتد. به‌‌‌کمک این تمرین می‌توانید از تخیل خود برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی استفاده کنید. اگر این تکنیک به‌درستی به‌کار گرفته شود، می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. قدرت تجسم کمک می‌کند بتوانید رؤیاهای زندگی خود را جذب کنید و به آنها تحقق ببخشید.

«برای رسیدن به چیزهای بزرگ، باید اول رؤیاپردازی کنیم، بعد تجسم کنیم، بعد برنامه‌ ریزی کنیم، به آن اعتقاد داشته باشیم و در انتها آستین‌ها را بالا بزنیم و دست‌به‌کار شویم.»

آلفرد مونتاپرت

البته با همه‌ی‌‌ اینها، تجسم قرار نیست جادو کند. یعنی این‌طور نیست که چیزی را تصور کنید و بعد به‌شکل خارق‌العاده و جادویی، آن چیز از غیب ظاهر شود! بلکه تجسم درحقیقت پایه‌های مهم و لازم برای رسیدن به رؤیاها را ایجاد می‌کند. تجسم تأثیر بسیار مهمی روی ناخودآگاه دارد و باعث می‌شود برای رسیدن به رؤیاها و آرزوهای خودتان مرتباً فعال باشید.

پس همان‌طورکه گفتیم، تجسم باعث نمی‌شود چیزی که وجود ندارد، به‌طور معجزه‌‌آسایی ظاهر و موجود شود، بلکه باعث می‌شود خودتان برای رسیدن به آن، کاری کنید. تجسم باعث ایجاد عقاید و نگرش‌های ذهنی درستی می‌شود و کمک می‌کند بتوانید کارهای لازم برای رسیدن به اهداف‌تان را انجام دهید. این تصویرسازی ذهنی روند تفکر شما را به‌کلی تغییر می‌دهد و کمک می‌کند افکار محدودکننده‌تان را از بین ببرید.

قدرت تجسم

قدرت تجسم
قدرت تجسم

اگر تجسم به‌درستی انجام شود، می‌تواند شرایط مناسب را جذب زندگی‌تان کند و قدرت این را دارد که محیط را تغییر دهد و فرصت‌های مناسبی به‌وجود بیاورد. درواقع برای اینکه بتوانید از قدرت تفکر خود استفاده کنید و از آن در جهت دستیابی به رؤیاهایتان بهره ببرید، باید از تجسم خلاق کمک بگیرید؛ برای این کار هم، باید از قوانین روحی طبیعی‌ای استفاده کنید که هرکسی قابلیت و توانایی استفاده از آن را دارد.

تجسم خلاق چیست؟

با استفاده از تجسم می‌توان برای ایجاد تغییرات روانی مفید از تصاویر ذهنیِ هدفمند کمک گرفت. درحقیقت تجسم کاری است که به‌طور مداوم در ذهن انجام می‌پذیرد. شما با تصورکردنِ روشن و واضح اهداف‌تان می‌توانید ضمیر ناخودآگاه خود را برای رسیدن به آنها آماده کنید. تحقیقات نشان داده است ضمیر ناخودآگاه تفاوت بین خیال و دنیای واقعی را متوجه نمی‌شود. بنابراین با تکرار یک تصور، ضمیر ناخودآگاه آن را می‌پذیرد. درنتیجه افکار و اعمال در راستای رسیدن به هدف مدنظر تغییر می‌کنند. تکرار تصور همچین باعث می‌شود حتی در مواجهه با مشکلات هم همچنان هدف‌تان را دنبال کنید.

تجسم روی شبکه و سیستم عصبی هم اثر مثبتی دارد. تجسمِ برخی رفتارها و فعالیت‌های خاص باعث می‌شود وقتی آن فعالیت‌ها واقعا تحقق پیدا کردند، با آنها آشناتر باشیم. دلیل آن هم این است که با تجسم کارها، دقیقاً همان عصب‌هایی تحریک می‌شوند که با انجام‌دادن واقعیِ آن کارها فعال می‌شوند. در کمال شگفتی، دانشمندان متوجه شدند ورزش‌کاران تنها با تجسم مجموعه‌ای از حرکات ورزشی می‌توانند به قدرت بدنی‌ای برسند که انگار واقعا آن حرکات را انجام داده‌اند.

نحوه‌ی کار تجسم چگونه است؟

تجسم روی ذهن و ضمیر ناخودآگاه اثر خیلی زیادی می‌گذارد. دلیل آن هم این است که ضمیر ناخودآگاه نمی‌تواند واقعیت و خیال را از هم تشخیص دهد. درنتیجه اگر چیزی را بارهاوبارها در ذهنتان تکرار کنید، ضمیر ناخودآگاه آن را به‌عنوان واقعیت می‌پذیرد و براساس این تخیلات، زندگی شما ممکن است دستخوش تغییرات زیادی شود.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید
نکته هایی در مورد موفقیت که کمتر به ما می‌گویند

بنابراین، تجسم کمک می‌کند به چیزی برسید که آرزوی آن را دارید و مرتب در ذهن‌تان مجسم می‌کنید. همچنین باعث می‌شود اعتمادبه‌نفسی پیدا کنید که انگار واقعا به خواسته‌تان رسیده‌اید. بنابراین، تجسم، اعتماد به‌ نفس را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود به خودتان ایمان پیدا کنید و به‌این‌ترتیب با انگیزه‌ی بیشتری اهداف‌تان را دنبال کنید تا بالاخره به آنها برسید.

اما چرا تجسم مؤثر است؟

درست است که محققان بارها نشان داده‌اند که تجسم، مفید واقع می‌شود، ولی سؤال اینجاست که واقعاً چرا؟ بله، آنها فهمیده‌اند که تجسم روی شبکه‌های عصبی و ذهن ناخودآگاه اثر دارد، ولی هنوز نمی‌توانند به‌خوبی به این سؤال پاسخ دهند که چرا تأثیر آن روی زندگی فرد این‌قدر زیاد است. آنها واقعا در تلاش‌اند بفهمند چرا تجسمِ فعالیتی بدنی، و انجام واقعی آن، اثر دقیقا برابری روی بدن می‌گذارند.

یکی از دلایل این موضوع ممکن است قدرت عظیم نهفته در افکار باشد. ما با تجسم، روی افکار خاص تمرکز می‌کنیم و آنها را تقویت می‌کنیم. افکار از انرژی ساخته شده‌اند و با تمرکز روی فکر و ایده‌ای خاص، آن را پرورش می‌دهیم. این پروسه باعث تغییرات درونی‌ای می‌شود که روی دنیای اطراف ما اثر می‌گذارند. بنابراین می‌توانیم با تغییر روش فکرکردنمان، واقعیت‌مان را تغییر دهیم. البته چیزی که گفتیم در حد حدس و گمان است، ولی چیزی که مهم است، این است که تجسم، قدرت خودش را اثبات کرده و مهم نیست اگر هنوز به‌درستی، علت این امر را نفهمیده‌ایم.

چطور تجسم کنیم؟

روند تجسم بسیار ساده است و تنها چند دقیقه طول می‌کشد، هرچند برای رسیدن به نتیجه باید صبور باشید و مرتب تمرین کنید. این همان جایی است که مردم با آن مشکل دارند. آنها دوسه روزی تلاش می‌کنند، ولی خیلی زود خسته می‌شوند، چون با گذشت این دوسه روز میلیونر نشده‌اند! پس صبور باشید و تسلیم نشوید تا به نتیجه برسید.

برای شروع باید اول هدف واقعی‌تان را پیدا کنید. ترجیحا هدفی واقع‌بینانه و معنادار انتخاب کنید. وقتی چیزی پیدا کردید که می‌خواهید آن را جذب زندگی‌تان کنید، تجسم وارد عمل می‌شود.

در جای راحتی بنشینید؛ مکانی که انتخاب می‌کنید، باید آرام باشد و چیزی حواستان را پرت نکند. بعد چشمانتان را ببندید و تصور کنید به هدف‌تان رسیده‌اید. سعی کنید همه‌ی جزئیات را در ذهن‌تان مجسم کنید. خودتان را مجسم کنید که دارید آرزوی‌تان را تجربه می‌کنید. این فیلم را بارهاوبارها در ذهن‌تان تکرار کنید.

این موارد را هم به ذهن بسپارید:

 • طوری تصور کنید که انگار همه‌چیز واقعی است. نکته‌ی کلیدی در تجسم، این است که تصور کنید رسیدن به هدف‌تان واقعا چه احساسی به شما می‌دهد. اینکه فقط تصویری در ذهن خود ایجاد کنید، کافی نیست؛ باید تمام حواس خود را درگیر کنید. به این اکتفا نکنید که خودتان را موفق تصور کنید، بلکه باید با تمام وجودتان آن را حس کنید. کاملا حس کنید که چطور آدرنالینِ بدن‌تان زیاد می‌شود و ضربان قلب‌تان تندتر می‌شود. احساس کنید، بشنوید و بو کنید که رسیدن به هدفی که مدت‌ها دنبالش بوده‌اید، چه حسی دارد. هدف تجسم این است که به تصویر ذهنی قوی‌ای برسید که کاملا برای‌تان واقعی باشد.
 • فقط نگاه نکنید؛ تمرین کنید. خیلی‌ها به‌اشتباه فکر می‌کنند موقع تجسم باید خودشان را از دید سوم‌شخص نگاه کنند. آنها خودشان را می‌بینند که به هدف‌شان رسیده‌اند، البته نه از دید اول‌شخص؛ این مثل این است که بدون اینکه خودشان را درگیر کنند، مشغول تماشای فیلم باشند. باید همیشه یادتان باشد که تجسم را از دید اول‌شخص انجام دهید. درغیراین‌صورت فقط دارید تصور می‌کنید که فرد دیگری به اهداف و آرزوهای شما می‌رسد. به همین خاطر باید خودتان را در رؤیایتان درگیر کنید. تماشاچی نباشید؛ سعی کنید ستاره‌ی فیلم باشید.
 • خاص باشید. در کل، بهتر است اهداف خاص را تجسم کنید. اینکه خودتان را تصور کنید که دارید ارتقا پیدا می‌کنید، ممکن است سریع نتیجه ندهد. درعوض سعی کنید تجسم کنید چطور دارید ارتقا پیدا می‌کنید. پیشرفت در مسیر حرفه‌ای‌تان را گام‌به‌گام تصور کنید. کارهایی را تصور کنید که برای رسیدن به این هدف، دست به آنها می‌زنید.
 • مرتب تمرین کنید. تسلط روی مهارت تجسم، زمان می‌برد. افراد مبتدی در ایجاد و حفظ تصویر ذهنی مشکل دارند. بسیار مهم است که روی تجسم‌کردن تمرکز کنید. هروقت حواس‌تان پرت شد، دوباره حواس‌تان را جمع کنید. یادتان باشد رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب نیاز به تمرین دارد. اینکه فقط یکی‌دو بار هدف دشواری را در ذه‌نتان تجسم کنید، راه به جایی نمی‌برد.
 • صبور باشید. چیزهای واقع‌بینانه را تجسم کنید و تا وقتی به هدفتان برسید، دست از تجسم برندارید.
پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید
راهنمای جامع برندسازی شخصی

اگر موارد گفته‌شده را دنبال کنید، به نتیجه می‌رسید. هرقدر تصاویر ذهنی‌تان قوی‌تر و واقعی‌تر باشند، ذهن آنها را راحت‌تر قبول می‌کند.

۳ تکنیک ساده برای تجسم

تکنیک‌های زیادی برای تجسم وجود دارد. اگر دوست داشتید، از تکنیک ساده‌ی بالا استفاده کنید. اما اگر دنبال روش‌های بیشتری هستید، در ادامه به چند تا از آنها اشاره می‌کنیم. می‌توانید از این روش‌های قوی و اثبات‌شده برای رسیدن به خواسته‌های‌تان کمک بگیرید.

 • نقشه‌ی گنج: همان‌طورکه از این عنوان پیداست، این روشِ قدرتمند، نقشه‌ی گنجی را ایجاد می‌کند که نشانگر حقیقت مطلوب شماست. این نقشه، تصویر فیزیکی بزرگی است که جزئیات دقیقی از آینده‌ی شما را پیش‌بینی می‌کند. این نقشه را می‌توان با دست کشید، اما می‌توان از چیزهایی مثل فوتوشاپ و تصاویر مجله‌ها هم برای خلق آن کمک گرفت. وقتی دارید این نقشه را درست می‌کنید، ذهن‌تان بارهاوبارها آرزوهای‌تان را مجسم می‌کند؛ وقتی نقشه به اتمام رسید، می‌توانید از آن برای حفظ انگیزه‌ خود کمک بگیرید و رؤیاها‌یتان را مرتب به خودتان یادآوری کنید.
 • خاطره‌ی اصلاح‌شده: این روش به‌جای تمرکز روی آینده، به شما کمک می‌کند با گذشته مقابله کنید. با انجام‌دادن این تکنیک می‌توانید خاطره‌ی مثبتی از گذشته در ذهن‌تان ثبت کنید. این تکنیک به‌دنیال تغییر یا نابودی گذشته یا سرکوب خاطرات بد نیست، بلکه به‌دنبال این است که با خاطرات بدتان کنار بیایید. این تکنیک به رفع درد و ناراحتی ناشی از خاطرات بد کمک می‌کند. اگر یاد بگیرید چطور راجع‌به گذشته فکر کنید، می‌توانید آینده‌ی روشن‌تری بسازید.
 • تجسم در حال مدیتیشن: اگر مدیتیشن می‌کنید، می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و بعدازآن به تجسم بپردازید. وقتی به سطح عمیقی از آرامش رسیدید، تجسم را شروع کنید، زیرا در این زمان‌ها تمرکز بالایی دارید و درنتیجه بهتر می‌توایند روی اهداف‌تان تمرکز کنید و آنها را مجسم کنید.

موفقیت را تجسم کنید

تجسم موفقیت
تجسم موفقیت

تجسم موفقیت، انرژی زیادی به آدم می‌دهد. این کاری است که افراد موفق قبل از دنبال‌کردن اهداف‌شان، مرتب آن را تکرار می‌کنند. خیلی‌ از آنها قبل از اینکه برای رسیدن به هدف‌شان کاری کنند، نحوه‌ی رسیدن به موفقیت را با جزئیاتِ دقیق تجسم می‌کنند. تجسم موفقیت اگر به‌درستی انجام شود، ممکن است نتایج قابل‌توجهی داشته باشد.

 • قدم اول: مسیر رسیدن به موفقیت را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید؛
 • قدم دوم: حالا برای هر بخشِ کوچک‌شده، هدفی تعیین کنید. مثلا کسی که آرزو دارد وکیل یا قاضی مشهوری شود، باید اول مدرسه‌اش را با موفقیت به‌پایان برساند (بخش ۱)، بعد وارد دانشگاه شود (بخش ۲) و به همین ترتیب بخش‌های دیگری در نظر بگیرد. حالا می‌تواند برای موفقیت در مدرسه هم، برای خودش اهدافی در نظر بگیرد؛
 • قدم سوم: برای موفقیت در هدف اولین بخش، شروع به تجسم کنید. یادتان باشد باید همه‌چیز را با جزئیات در ذهن خود بیاورید. فقط به این بسنده نکنید که خودتان را در حال موفقیت تصور کنید، بلکه همه‌چیز را تجسم کنید، مثلا ببینید آدم‌های دوروبرتان چه واکنشی از خود نشان می‌دهند. سعی کنید موفقیت را با تمام گوشت و پوست و استخوان خودتان احساس کنید. همه‌ی اتفاقات را از ابتدا تا انتها تصور کنید؛
 • قدم چهارم: می‌توانید برای هر هدف ۱۰ دقیقه یا بیشتر وقت بگذارید و آن را در ذهن‌تان مجسم کنید. وقتی تجسم هدفی تمام شد، به‌سراغ هدف بعدی بروید.

«اگر می‌توانید خودتان را مشغول انجام کاری ببینید، مطمئن باشید از پسش برمی‌آیید. اگر هم نمی‌توانید خودتان را در حال انجام کاری تصور کنید، پس نمی‌توانید از پسش بربیایید.»

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و بتوانید از تجسم کمک بگیرید و زندگی رؤیایی خودتان را بسازید. موفق باشید!

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

معادله ی امنیتی *